Polecamy
Padlina
Newsletter
Gregory Maguire Gregory Maguire

Gregory Maguire urodził się 9 czerwca 1954 roku w Albany, w Nowym Jorku. Ukończył uniwersytet stanu Nowy Jork w Albany i w 1990 roku uzyskał doktorat z literatury angielskiej i amerykańskiej na Uniwersytecie Tufts. Otrzymał wiele nagród i stypendiów naukowych. Był artystą rezydentem w Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie, otrzymał również stypendia i rezydenturę w Blue Mountain Center w Nowym Jorku, Hambidge Center w Georgii, The Virginia Center for Creative Arts i Bread Loaf Writers Conference w Vermoncie. Maguire jest także uznanym autorytetem w zakresie literatury dla dzieci. W latach 1979−1986 był wykładowcą i zastępcą dyrektora Center for the Study of Children's Literature w Simmons College. Od 1986 roku jest jednym z dyrektorów i członkiem założycielem Children's Literature New England Incorporated − organizacji pożytku publicznego, zajmującej się rolą literatury w życiu dzieci.

Maguire jest autorem powieści Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu, Confessions of an Ugly Stepsister oraz wielu innych książek dla dorosłych i dzieci. Wiele jego powieści dla dorosłych to nowe wersje klasycznych pozycji literatury dziecięcej: na przykład w Wicked zmienił Złą Czarownicę z Zachodu z książki L. Franka Bauma Czarnoksiężnik z Krainy Oz w pozytywną bohaterkę Elfabę. Powieść Wicked została zaadaptowana w święcący wielkie sukcesy na Broadwayu musical pod tym samym tytułem.

Książki Maguire'a − i dla dorosłych, i dla dzieci − doczekały się publikacji w Anglii, Irlandii i Australii, a niektóre zostały przełożone na język francuski, niemiecki, duński, holenderski, hebrajski, japoński, koreański i chiński.

Autor przez dłuższy czas mieszkał w Dublinie i Londynie, a obecnie osiadł w Massachusetts. Ożenił się z malarką Andy Newman, z którą adoptowali troje dzieci − dwoje z Kambodży i jedno z Gwatemali.


Źródło:

http://www.gregorymaguire.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Gregory_Maguire

Niewidzialny Pierścień
Bestsellery
  • Postrach MICHAł ŚMIELAK
  • Pieśń pustyni GRZEGORZ WIELGUS
  • Padlina ADAM DZIERżEK